Istraživanje portala Paylab / Žene u Europi prosječno zarađuju 9 posto niže plaće od muškaraca: Karijere na čekanju zbog djece?

Image
Foto: Hina

Muškarci su u prosjeku za 11,5 posto aktivniji u zapošljavanju u odnosu na žene, stoji u priopćenju

6.3.2019.
11:42
Hina
VOYO logo

Žene u Europi u prosjeku zarađuju devet posto niže plaće od muškaraca na istoj poziciji, a razlog je najčešće to što svoju karijeru stavljaju postrani zbog obitelji pa rade pola radnog vremena ili na manje zahtjevnim niže plaćenim pozicijama, pokazalo je istraživanje međunarodnog portala za plaće Paylab.

Najčešći razlog nesrazmjera plaća je to što žene stavljaju svoje karijere na čekanje zbog djece, priopćio je u srijedu portal MojPosao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potreba za uravnoteženjem obiteljskih i radnih obveza često prisiljava žene da preuzmu posao koji je manje zahtjevan u smislu vremena. Zbog toga također imaju tendenciju manje težiti ka rukovodećim pozicijama, pokazuje istraživanje.

Žene na niže plaćenim pozicijama

Žene obično rade na niže plaćenim pozicijama, odnosno u djelatnostima kao što su administracija, računovodstvo, zdravstvo i socijalnu skrb, ljudski resursi, obrazovanje i farmaceutski proizvodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muškarci su pak u djelatnostima s najboljim plaćama, kao što je IT, menadžment, transport i logistika, građevinarstvo, energetika, telekomunikacije, industrija i tehnologija, pojašnjava se u priopćenju.

Djelatnosti s uravnoteženijim omjerom su trgovina, umjetnost i kultura, bankarstvo, marketing, turizam i usluge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milenijalci imaju mnogo više radnih mjesta i mogućnosti za napredovanje u karijeri nego prošle generacije. Zahvaljujući radnom iskustvu, također imaju veće samopouzdanje i ambicije.

Eurostat: U EU-u zaposlenost žena porasla za 6 posto 

Zaposlenost žena u EU-u je nešto viša od 66 posto. Broj zaposlenih žena se povećava, a u zadnjem desetljeću porasla je za 6 posto, pokazuju podaci Eurostata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najveći napredak u zapošljavanju žena ostvarile su Malta, Njemačka i nove države članice, uključujući Poljsku, Bugarsku i Mađarsku, gdje je zaposlenost žena porasla za 10 posto", rečeno je.

Ipak, zemlje u kojima su razlike najveće su Malta, Italija, Grčka, Rumunjska i zemlje srednje Europe, što uključuje Češku, Mađarsku, Poljsku i Slovačku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zemlje u kojima je zapošljavanje najviše uravnoteženo su nordijske, primjerice Litva, Finska, Norveška, Švedska i Latvija, gdje je razlika manja od 5 posto.

Muškarci su u prosjeku za 11,5 posto aktivniji u zapošljavanju u odnosu na žene, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fleksibilne pogodnosti privlače žene

Radna mjesta na nepuno radno vrijeme povećavaju sudjelovanje žena na tržištu rada. Takvi položaji su na raspolaganju u Nizozemskoj, Austriji i Njemačkoj, gdje su pružene bolje mogućnosti za pronalaženje ravnoteže između posla i privatnog života.

Najatraktivnije nefinancijske pogodnosti uključuju vremensku fleksibilnost. "Sve veći broj tvrtki zaposlenicima nudi fleksibilno radno vrijeme, rad od kuće i više slobodnih dana. Te nefinancijske beneficije potiču žene da se uključe u rad", stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtke ulažu napore, dodaje se, kako bi stvorile radne uvjete i osigurale jednake mogućnosti te potaknule žene za što brži povratak na posao s porodiljskog dopusta. 

Međunarodni portal za plaće Paylab dugoročno je pratio kretanje plaća zaposlenika na razini pojedinačnih radnih mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rodna razlika posebno dolazi do izražaja u analizama plaća za istu poziciju, jer se usporedba temelji na približno identičnom opterećenju i preduvjetima.

Igra sudbine
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo